İş Güvenliği Uzmanlığı Kursu ve İşyeri Hekimliği Eğitimi

1 Ocak 2014 Tarihi İtibari ile En Az 1 Çalışanı Olan Bütün Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşyerlerinde İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi Çalıştırma Zorunluluğu Başlamıştır!

1 Ocak 2014 Tarihi İtibari ile En Az 1 Çalışanı Olan Bütün Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşyerlerinde İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi Çalıştırma Zorunluluğu Başlamıştır!

1 Ocak 2014 tarihi itibariyle artık tehlikeli (balıkçılık ve makine imalatı gibi) ve çok tehlikeli (madencilik, doğalgaz ve petrol çıkarımı, mermer ocağı ve inşaat gibi) sınıfa giren işyerleri İş sağlığı ve güvenliği personeli (iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi, yardımcı sağlık personeli) çalıştırma zorunluluğu başlamıştır.

2013 yılı başında ilk olarak 50 (elli) ve üzeri işçi çalıştıran işyerleri bu kapsama alınmıştı, 1 Ocak 2014 itibari ile bu 50 (elli) sınırı ortadan kalkmış olup, 1 (bir) kişi bile çalıştıran telikeli ve çok tehlikeli işyerleri iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve yardımcı sağlık personeli çalıştırma zorunluluğu getirilmiştir.

Tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri, kendi bünyesinde tam zamanlı ya da kısmi zamanlı işyeri hekimi, iş sağlığı ve güvenliği uzmanı istihdam ettirip iş sağlığı güvenliği hizmetini kendi bünyesinde İSGB kurarak veya ortak sağlık güvenlik (OSGB) firmalarından bu hizmeti satın alarak gerçekleştirebilecekler. Bununla birlikte şayet işverenin kendisine ait belgesi var ise kendisi, yanında çalıştırdığı çalışanında İş Güvenliği Uzmanlığı Belgesi veya İşyeri Hekimliği Belgesi varsa bu çalışanını da isterse Bakanlığa uzman olarak bildirebilecektir.

Tehlikeli İşyerleri: tarım ve zirai işletmeler, diş hekimleri ve klinikler, veterinerler, matbaalar, gıda üreticileri, et ve tavuk ürünleri satışı, kümes hayvanı yetiştiriciliği, kasaplar, bay-bayan kuaförleri, güzellik salonları, hamamlar, masaj ve spa merkezleri, tornacılar, camcılar, kaynakçı ve demirciler, PVC çerçeve montajı, oto ve oto lastik servisleri, marangoz ve mobilya imalatçılarıdır.

Çok Tehlikeli İşyerleri: benzinlikler, LPG tüp satışı, her türlü inşaat ve dekorasyon işleri, boyacılık, tesisatçılık, hastane ve klinikler, beton santralleri, kum ve çakıl ocakları, elektrik, kimya sektörü, zirai ilaç satışı işlerini kapsamaktadır.

Adres: Kemerkaya Mahallesi Balıkpazarı Sokak No:12/A Trabzon
Telefon: +90 (462) 600 00 06 - +90 (462) 600 00 07 || Fax: 0 (462) 600 00 08 || Mail: info@trabzonisgegitim.com.tr
designed by gunerkan 2013 izmir